Když se řekne „postel“, jak materiál se Vám vybaví jako první? Pevné a jedinečné masivní dřevo? Kovová krása? Měkké čalounění? Odolné lamino? To vše už po tisíce let tvoří naše pohodlí ke spánku. V průběhu dějin se spalo opravdu na čemkoliv – na zvířecích kůžích, na zemi, na lavici, na seníku, na peci…..
Vznik postelí není zcela přesně datován, má se za to, že už od dob Mezopotámské říše a starověkého Egypta různé typy postelí lidé vytvářeli a používali. A byly to právě výše zmíněné materiály (kromě lamina pochopitelně), které se těší oblibě dodnes. V tomto článku se budeme věnovat prvnímu z nich:
MASIVNÍ DŘEVO
Nejklasičtější.
Nejtrvanlivější. Nejekologičtější. Nejčastější. Neodolatelné na dotek. Zkrátka masiv má mnohá nej, a snad i proto jej intuitivně volíme jako materiál č.1 pro výrobu postele.
V Evropě se používají zejména následující dřeviny:
• DUB - král dřevin - má velmi pevné, těžké a tvrdé a tím i velice trvanlivé dřevo, středně tmavé barvy. Dřeňové paprsky vytvářejí na řezu lesklé plošky – zrcadélka. Postel z dubových trámů je takřka nesmrtelná (a také váží skoro 200 kg). Patří k nejdražším dřevům.
• BUK je velice univerzální, má světlé až narůžovělé dřevo bez výrazné kresby, kvalitní, pevné, jemně pórézní, dobře se tvaruje (dá se i ohýbat pomocí páry). Lze jej najít i ve variantě „jádrový buk“, což je část dřeva z vnitřního jádra kmenu, mívá výraznější a unikátní kresbu. Cena dle síly a zpracování (průběžná dřevina je dražší, než „spárovka – cink“, viz dále).
• BOROVICE má světlé, časem nažloutlé dřevo, středně tvrdé, pryskyřičnaté (vonící). Má viditelné suky a výraznější kresbu, každý výrobek je tak unikátní. Borovice ZIRBE (z alpského prostředí, kde dřevo narůstá do vyšší hustoty) lze se používá bez povrchové úpravy pro zachování co nejvíce přírodních silic. Cenově dostupné.
• SMRK má světlé dřevo, které časem mírně tmavne, řadí se k měkčím a lehčím materiálům, je dobře tvarovatelné. Smrk má jemnou kresbu, dřevo obsahuje suky a ano, na povrchu zůstávají vrypy a otlaky – lze tomu říkat též patina… Často používaný masiv pro nábytek do dětských pokojů. Vyrábějí se z něj např. i hudební nástroje. Cenově dostupné.
Jsou i další možnosti, třeba jasanové dřevo je velmi krásně probarvené. Někteří výrobci pracují i se dřevem olše, ta se řadí spíše k měkčím dřevinám.
Pak jsou samozřejmě ještě exotická dřeva, která jsou výjimečná svým zabarvením (eben, mahagon), nebo lehkostí (balza, malajský dub, bambus). V Čechách nejsou tolik zastoupená, nicméně i exotika má své místo ve výrobě nábytku, své obdivovatele, a celkem jistě dokáže navodit až dovolenkovou atmosféru i ve zdejších ložnicích.
Výhody masivu
- je to přírodní materiál
- je pevný, má dobrou nosnost
- je přizpůsobivý stylu interiéru - může působit jak odlehčeně, tak mohutně, jednoduše i zdobně
- je přizpůsobivý barevností - volba odstínu moření či nátěru, zdravotně nezávadných
- je přizpůsobivý velikostí - lze vyrobit přesně na míru Vaší ložnici
- je nadčasový, drží si svůj vzhled a vlastnosti dlouhou dobu
- je radost se na něj dívat, vnímat jej dotykem
Nevýhody masivu
- masiv vlastně nemá nevýhody :-)
- pouze jeho výroba je technologicky náročnější
- proto trvá výroba na míru ca 8 týdnů (dle výrobců a jejich možností mít konkrétní díly předem nachystané)
NÁBYTKOVÉ ZPRACOVÁNÍ MASIVU
Masivní postele z tvrdých dřevin (kromě těch trámových) se vyrábějí obvykle z dřevěných dílců lepených dvojím způsobem – jako průběžka – tj. vzhled vypadá jako „dlouhá prkna“, vybírají se dílce s co nejpodobnějším zabarvením, nebo spárovka - cink, tj. vzhled vypadá tak trochu jako „parkety“, jsou použity menší díly délkově nastavované, vzhled každého z nich je lehce odlišný, proto může působit na první pohled „strakatě“. Obojí lepení zajišťuje požadovanou pevnost a trvanlivost. Varianta „cink“ je levnější, protože prořezy materiálu jsou menší.
Pozor – nejen samotná dřevina, ale i síla materiálu je dosti vypovídající o budoucí pevnosti a odolnosti Vašeho lůžka – „standardní“ tloušťka je alespoň 2,5cm, ale ty „masivnější“ mají tloušťku materiálu i 3 nebo 4cm! Existují i trámové postele s šířkou trámu 9cm, tomu už říkáme „síla“.
Na našem e-shopu se snažíme vždy mít tento parametr uvedený, pokud ne, rádi Vám jej u výrobce zjistíme – s těmi, které nabízíme, spolupracujeme již dlouhé roky a většinu jejich produktů dobře známe. Nebojte se na toto zeptat při Vašem nákupu.
Dřevo se dá samozřejmě různě TVAROVAT – a tedy vytvořit variabilní styl čela postele, či zaoblit hrany tak, aby Vaše holeně nekřičely „au“ jen uvidí pelest. Výrobci si často zvou ke spolupráci známé designéry i návrháře, vznikají tak unikátní série a nebo kousky, které se mohou třeba tvářit, že popírají fyzikální zákony a masivní postele tak dokonce levitují...
Masiv se dá také velmi dobře kombinovat - třeba s ocelí či čalouněním.... vyhoví tak hodně širokému spektru vkusu.
Také UPRAVOVAT POVRCH masivu lze více způsoby: lakovat, mořit, olejovat a natírat a ochraňovat tak dřevo před vnějšími vlivy (UV záření, prach, atd.).
• Lak zvýrazňuje kresbu a přidává na lesku a odolnosti, používají se samozřejmě laky zdravotně nezávadné, údržba je snadná – pouze suchým hadříkem či prostředkem na lakované dřevo
• Olej zmatňuje a vytváří na dotek až hedvábný povrch, údržba je opět jednoduchá, lehce vlhkým hadříkem, případné oživení oleje pomocí zakoupené sady
• Moření nabízí zvýraznění či lehkou až výraznou změnu barvy dřeva se zachováním viditelnosti jeho struktury
• Nátěr strukturu dřeva skryje, výměnou za nekonečnou paletu barev
Každý výrobce si navrhne vlastní vzorníky, které nám dá k dispozici, a ty s Vámi můžeme sdílet – v době otevření prodejen jsou k nahlédnutí, v době „nestandardní“ Vám je po domluvě můžeme zapůjčit. Obvykle nejsou jednotlivé vzorky příliš velké, takže představu o celém masivním dvoulůžku lépe získáte z katalogů či obrázků přímo od výrobců sdílených na našem e-shopu. Zde je ovšem někdy vinou různé fotografické a digitální techniky, že zobrazení barev nelze mít za 100% odpovídající realitě. Vždy se Vám budeme snažit najít způsob, jak zjistit, že se Vámi vybraná postel bude hodit do Vašeho interiéru.
A protože variant je jak vidíte velmi mnoho, většina postelí se vyrábí dle výběru konkrétního zákazníka na míru. Masivní ušlechtilý materiál a jeho zpracování však vyžaduje čas. Proto je obvyklá dodací lhůta přibližně 8 týdnů (dle konkrétního výrobce). Věřte ale, že se Vaše trpělivost při čekání na nový kus nábytku do Vaší ložnice bude odměněna – na přírodní krásu se vyplatí počkat.